Slovensko loni zaznamenalo podezřelé aktivity u kritické infrastruktury
Slovensko loni zaznamenalo podezřelé aktivity lidí z ruskojazyčných skupin, naznačující získávání přehledu o kritické infrastruktuře země. Zaznamenalo také vytváření zločineckých gangů s členy se zkušenostmi z probíhající války na Ukrajině. Ve o bezpečnosti Slovenska za rok 2024 to uvedl úřad slovenské vlády. Policie se podle vlády zabývá vícero podněty ohledně ohrožení důležité infrastruktury v zemi.

Slovensko podle dřívějších informací armády vyslalo více než tisíc vojáků na ochranu ropovodu, plynovodů a jiných důležitých objektů. Podle Bratislavy hrozilo střední riziko poškození kritické infrastruktury státu, byť podle analýzy se důvody jejího sledování uvedenou skupinou loni nepodařilo zjistit. Vyšetřování se zaměřilo na to, zda cílem bylo poškození objektů, a na případné následky takového činu.
V uvedené záležitosti loni jednala bezpečnostní rada státu a slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok později hovořil o možné přípravě útoku s cílem zničit nebo vyřadit z provozu důležité energetické zařízení, konkrétně ropovodu nebo plynovodu. Slovensko podle ministra v této souvislosti vyhostilo do Maďarska a na Ukrajinu dva lidi. Jeden zadržený Ukrajinec podle slovenských médií označil případ za nedorozumění a uvedl, že policie ho nakonec neobvinila.
Za bezpečnostní hrozbu pro Slovensko označil úřad slovenské vlády aktivity cizojazyčných kriminálních skupin, které se v zemi zaměřují na násilnou a ekonomickou kriminalitu. Podle zprávy byli členy těchto skupin často lidé se zkušenostmi z války na Ukrajině, která se od února 2022 brání ruské invazi. Kromě toho Slovensko zaznamenalo zvýšenou hrozbu pašování zbraní a nebezpečných materiálů z válečné zóny.
Loni Slovensko čelilo nárůstu e-mailových výhrůžek pumovými útoky proti veřejným institucím a výhrůžkám střelbou například na školách. Za závažnou slovenské úřady označily výhrůžku bombovým útokem na bratislavské mezinárodní letiště. Kvůli této hrozbě byly prostory letiště loni evakuovány. Slovenské soudy hlásily 201 případů oznámení o uložení výbušného systému, ale ani jedna tato hrozba se nepotvrdila.
Súvisiace články
Starosta: Radioaktivita v trase D11 je z popílku uhlí z elektrárny Poříčí
Radioaktivita v trase stavby dálnice D11 z Trutnova na státní hranici s Polskem je z hald popílku z uhlí spáleného v minulosti v t…
Vídeň se zbavuje asfaltu mílovými kroky
Rakouská metropole bojuje proti tepelným ostrovům a rychle mění beton v zeleň. Spustila už přes 300 projektů, vysadila tisíce stro…
Španielsky blackout je výstrahou. Veľké zmeny frekvencie pred výpadkom pozorovali aj iní operátori
Európa bola nedávno svedkom obrovského výpadku prúdu, ktorý bol najväčším za posledné dekády. Blackout v Španielsku a Portugalsku…
Lepší výkon i spalování. Ekologická varianta nafty má oproti té klasické výhody. V čem je háček?
Syntetická nafta vyráběná z odpadních živočišných tuků a třeba i z přepáleného oleje v řetězcích rychlého občerstvení slibuje hodn…
Polská petrochemická skupina Orlen v prvním čtvrtletí zvýšila zisk o 55 procent
Polská petrochemická skupina Orlen v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 55 procent na 4,3 miliardy zlotých (přes 25 m…
Kalendár akcií
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.