Americkým těžebním firmám ExxonMobil a Chevron klesl čtvrtletní zisk
Největší americké těžební koncerny Chevron a ExxonMobil zaznamenaly v prvním čtvrtletí pokles zisku, Exxon ale překonal odhady analytiků. Chevron vytvořil upravený čistý zisk 3,81 miliardy dolarů (83,7 miliardy Kč) proti zisku 5,42 miliardy USD před rokem. Exxonu klesl zisk na 7,71 miliardy dolarů z 8,22 miliardy USD před rokem. Firmy to dnes uvedly ve svých výsledkových zprávách.

Zisk Chevronu je v souladu s odhady analytiků na Wall Street. Firma zlepšila výkon rafinerií, kde měla koncem loňského roku ztrátu, a management navzdory nižším cenám ropy na světových trzích počítá se zachováním dosavadní strategie odkupu akcií firmy. Beze změn je i dividenda. Finanční ředitelka Chevronu Eimear Bonnerová uvedla, že firma by letos mohla odkoupit vlastní akcie za 11,5 až 13 miliard dolarů. To by bylo v souladu s plánem, který počítá s částkou deset až 20 miliard USD na tyto účely.
Chevron je druhou největší těžební společností ve Spojených státech. Zisk na akcii v prvním čtvrtletí dosáhl 2,18 USD, což je v souladu s odhady analytiků v anketě společnosti LSEG. Firma aktuálně vyplácí čtvrtletní dividendu 1,71 USD na akcii.
Před zveřejněním výsledků akcie Chevronu vykazovaly růst, po jejich zveřejnění ale zamířily dolů. Vliv měl podle analytiků zřejmě slabší zisk z rafinace a z těžby ropy a plynu ve srovnání s prvním čtvrtletím loni. Rafinace ale zaznamenala výrazné zlepšení ve srovnání s koncem loňského roku, kdy měla tato součást první ztrátu za čtyři roky.
Firmě ExxonMobil v prvním letošním čtvrtletí pomohla vyšší produkce ropy a plynu v Guyaně a v Permské pánvi. Díky tomu firma překonala odhady. Zisk na akcii činil 1,76 USD, zatímco analytici počítali se ziskem 1,73 USD. Exxon, který je největším producentem ropy v USA, aktuálně vyplácí čtvrtletní dividendu 0,99 USD na akcii. Před začátkem obchodování na burze v New Yorku akcie vykazovaly nárůst o více než jedno procento.
Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI), která je hlavním indikátorem vývoje cen ropy v Severní Americe, se nyní prodává zhruba za 59 dolarů za barel. Na konci letošního prvního čtvrtletí byla těsně nad 70 dolary, na konci prvního čtvrtletí loni se pohybovala nad 85 dolary za barel.
Súvisiace články
Slovensko tento rok poslalo Kyjevu len zlomok elektriny. A váha aj nad novou zmluvou: Podmienky sa zmenili
Vzťahy premiéra Roberta Fica s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským sú v posledných mesiacoch napäté. Slovenskému predsed…
Dolár rýchlo padá, v ohrození je aj jeho povesť rezervnej meny. Dusí ho Donald Trump
Americký dolár aktuálne stojí 0,88 eura, ešte na začiatku roka pritom stál 0,98 eura a bol blízko k parite.
Překvapení. Už i Orbánovo Maďarsko dováží neruský plyn ze západu
Maďarsko se pod vládou premiéra Viktora Orbána prezentuje jako země blízká Rusku. Rosatom bude jižně od Budapešti stavět dva nové…
Slovensko môže doplatiť na Ficovu proruskú politiku. U Trumpa chcú pritlačiť na Putina sekundárnymi clami
Mikloš a Hirman vysvetľujú, ako by sa sekundárne clá na ruské energie dotkli Slovenska. Podľa českého experta na Rusko je však ten…
Biometan jako záchrana? Studie varuje: V energetickém mixu ho musí být víc
Sdružení Gas Infrastaructure Europe (GIE) zveřejnilo studii, v níž podrobně analyzuje evropskou plynárenskou infrastrukturu. Z ana…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.