Česko věří jaderné energii nejvíce z celé EU, ukázal evropský průzkum
Lidé v České republice věří jaderné energetice nejvíce z celé EU. V její pozitivní efekt do budoucna věří až 77 procent Čechů, což je nejvyšší číslo ze všech unijních zemí. Naopak negativní přístup nejvíce projevují v sousedním Rakousku. Vyplývá to z nového průzkumu Eurobarometr.

Nový průzkum veřejného mínění Eurobarometr, který pořádá Evropská komise, se uskutečnil loni na podzim a zaměřil se na znalosti a postoje občanů jednotlivých evropských států k vědě a technologii.
Jedním z témat byla i otázka přístupu obyvatel států k jaderné energii. Právě v ní byla v podpoře premiantem Česká republika. Přes 29 procent Čechů v průzkumu uvedlo, že věří ve velmi pozitivní vliv jádra pro další technologický a energetický vývoj v zemi. Spíše pozitivní přístup v průzkumu vyjádřilo dalších 48 procent lidí z ČR. Naopak velmi nebo spíše negativní postoj deklarovalo kolem 17 procent Čechů, což je nejméně z unie.
"Toto evropské šetření potvrzuje i naše dlouhodobá data. Podpora jaderné energetice je v ČR nejvyšší v rámci celé EU již téměř čtvrtstoletí, od spuštění jaderné elektrárny Temelín. Projevuje se i to, že Češi už od doby Rakouska-Uherska vždy měli blíže k technice než jiné evropské státy," řekl k výsledků mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Pozitivní přístup k jaderné energetice výrazně převažoval v EU také například ve Finsku, 71 procent, nebo v sousedním Polsku, 69 procent. Podobně silný postoj jako Češi z mimounijních evropských zemí vyjádřili také Turci.
Na opačném spektru v postoji k jaderné energií jsou některé sousední země. Negativního vlivu jádra se v Evropě nejvíce obávají v Rakousku, kde se takto vyjádřilo 67 procent dotázaných. Nedůvěra vůči jaderné energií převažovala, i když jen mírně, také v Řecku či v Německu. V ostatních zemích EU převládal spíše pozitivní názor k jádru nad negativním.
Růst podpory jaderné energetiky potvrdily i některé české průzkumy. Podle průzkumu agentury IBRS ze závěru loňského roku s jejím rozvojem souhlasí 71 procent obyvatel, což je asi o dva procentní body více než před rokem.
Jaderná energetika by se spolu s obnovitelnými zdroji měla v budoucnu podle vládních plánů stát hlavními zdroji energetického mixu v Česku. Stát v současnosti počítá s výstavbou dvou nových reaktorů v Dukovanech, které má postavit společnost KHNP. První z nových reaktorů by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun. Kromě toho ovšem bude stát vyjednávat i o opci na další dva bloky v Temelíně. Vedle klasických bloků by v Česku měly v příští dekádě vzniknout i modulární reaktory.
Súvisiace články
Síkela chce o dopisu k Dukovanům hovořit se Séjourném, plánuje to v úterý
Praha 12. května (ČTK) - Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) nechce veřejně komentovat dopis místopředsedy Evropské komise (EK)…
Francouzský eurokomisař Séjourné žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany
Místopředseda Evropské komise (EK), Francouz Stéphane Séjourné, požádal Česko v dopise o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou no…
Vlček: MPO od EK nedostalo oficiální dopis k odkladu podpisu smlouvy k Dukovanům
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) od Evropské komise (EK) nedostalo žádný oficiální dopis k odkladu podpisu smlouvy na výstavb…
Fiala: Dopis žádající odklad podpisu smlouvy na Dukovany nebyl stanoviskem EK
Dopis místopředsedy Evropské komise Stéphana Séjourného, v němž žádal odklad podpisu smlouvy na výstavbu nových jaderných bloků v…
Analytici: Nelze nyní vyloučit, že se dohoda s KHNP na Dukovany neuskuteční
Korejská společnost KHNP by mohla kvůli novým právním sporům sama odstoupit od zakázky na výstavbu nových jaderných bloků v Dukova…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.